NIEBIESKI RAJD – FILIPOWE KILOMETRY

W piękną ciepłą słoneczną niedzielę 8 kwietnia 2018 r. zorganizowaliśmy „Niebieski Rajd – Kręcimy do Filipa”, którym wsparliśmy „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu” obchodzony 2 kwietnia. Od 2016 r. kręcimy „Filipowe Kilometry” w ramach akcji, której pomysłodawcą jest Dawid, ojciec Filipa – 8-letniego chłopca dotkniętego zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz niepełnosprawnością ruchową. Obecnie trwa już III edycja wyzwania „Filipowe Kilometry – Walczymy z Autyzmem” https://www.endomondo.com/challenges/36254770 , a w ramach dwóch poprzednich uzbieraliśmy ponad 9 milionów kilometrów.


Chcieliśmy w końcu poznać bliżej naszego małego bohatera i tak pojawił się pomysł rajdu zakończonego odwiedzinami Filipa. Przygotowania trwały blisko dwa miesiące, ale ich efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.

Ponad 80 rowerzystów pojawiło się o godz. 10:00 na Gliwickim Rynku z rowerami przystrojonymi na niebiesko, a do każdego z nich doczepiliśmy dmuchane niebieskie baloniki. Pierwszy raz impreza przez nas organizowana została zgłoszona w Urzędzie Miejskim jako tzw. „zgromadzenie publiczne”, co zapewniło nam bezpieczną eskortę policji podczas przejazdu przez centrum Gliwic.


Dawid Salamon, ojciec Filipa, gorąco i ze wzruszeniem powitał przybyłych, opowiedział o swoim synu, jego codziennych zmaganiach z niepełnosprawnością, żmudnej rehabilitacji i postępach dających nadzieję na poprawę stanu zdrowia. Po tym krótkim wprowadzeniu nasz „Niebieski rajd” wystartował.


Niebieski korowód cyklistów otwierał Prezes Stowarzyszenia „Wycieczki Rowerowe Śląsk” na rowerze z doczepioną flagą dedykowaną Filipowi, która została mu później podarowana.


Całą dużą grupą dojechaliśmy do tzw. „Nowych Gliwic”, gdzie odbyła się mini-sesja fotograficzna.
Następnie podzieliliśmy się na 15-osobowe grupki i w odpowiednich odstępach pod opieką przewodników wyruszyliśmy przez Ornontowice do Czerwionki. Tempo jazdy było turystyczne, narzucone przez dwie pierwsze dziecięce grupy. W ich skład wchodzili młodzi rowerzyści ze Szkolnego Klubu „80 rowerów” działającego przy Szkole Podstawowej nr 21 w Gliwicach, którego opiekunką i dobrym duchem jest jedna z nauczycielek, p. Ania Guzek.

Bezpiecznie dojechaliśmy do domu Filipa, gdzie zostaliśmy serdecznie powitani przez jego rodziców. Filip, początkowo nieco speszony taką ilością gości, stopniowo się oswajał i szerokim uśmiechem dziękował za przywiezione przez nas upominki.


Po części „oficjalnej” upiekliśmy kiełbaski, a przy kawie i herbacie delektowaliśmy się pysznymi ciastami. Rozmowom nie było końca, każdy chciał choć chwilę pobyć z Filipem i zamienić z nim kilka słów.

Czas biegł nieubłaganie. Około godziny 14:00 pożegnaliśmy się, zrobiliśmy ostatnie grupowe zdjęcia i grupkami drogą przez Knurów szczęśliwie wróciliśmy do Gliwic.

Jesteśmy bardzo wdzięczni za przemiłą gościnę z domu p. Salamon. Mamy nadzieję, że uda nam się zorganizować kolejne „Niebieskie Rajdy”, aby wesprzeć osoby dotknięte autyzmem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w „Niebieskim Rajdzie”.
Szczególne słowa uznania dla tych, którzy wspomogli nas w jego organizacji. Trudno wszystkich wymienić, ale spróbujemy
– Ewelina Szczyrbowska
– Andrzej Szafraniec
– Tomasz Herud
– Cukiernio-kawiarnia „Cafe Amalio” ( http://cukiernia.amalio.pl/ )
– QNT Systemy Informatyczne ( http://www.qnt.pl/ )

Dziękujemy również prowadzącym rowerowe grupki, którymi byli:

Ania Guzek, Ewa Urbanowicz-Kurdek, Michał Zając, Mariusz Pander, Paweł Chudzik, Krzysiek Dudek, Olo Zujewski, Jarek Krześniak

GALERIA WRŚ